Με το 1.95 της Ρεάλ και τα γκολ στο «Έτιχαντ»

Το πρόγραμμα της Κυριακής (08/11) έχει ενδιαφέροντα παιχνίδια στα πρωταθλήματα της Ευρώπης. Στην Πρέμιερ Λιγκ Αγγλίας, η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχεται στο «Έτιχαντ» τη Λίβερπουλ. Στην Λα Λίγκα Ισπανίας, η Βαλένθια φιλοξενεί στο «Μεστάγια» τη Ρεάλ Μαδρίτης.

manchester city-liverpool

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ – ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (18:30)

Η Μάντσεστερ Σίτι προέρχεται από επαγγελματικό τρίποντο, με το εντός έδρας 3-0 απέναντι στον Ολυμπιακό. Εννέα βαθμοί σε τρεις αγωνιστικές στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, φαίνεται να «καθαρίζει» την 1η θέση και να δώσει προσοχή εντός συνόρων. Στην αγγλική Πρέμιερ Λιγκ νίκησε εκτός έδρας 1-0 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, με γκολ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Δείχνει να ξεπερνάει το αρχικό μούδιασμα, παραμένει αήττητη για οκτώ σερί παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Απολογισμός έξι νίκες και δύο ισοπαλίες, ενώ σκόραρε και στις συνολικά 11 φετινές αναμετρήσεις σε Αγγλία και Ευρώπη. Στο αγωνιστικό κομμάτι παραμένουν εκτός πλάνων οι τραυματίες: Μεντί (μπακ), Φερναντίνιο (χαφ) και Αγουέρο (επιθετικός).

Η Λίβερπουλ διέλυσε εκτός έδρας με το εντυπωσιακό 5-0 την Αταλάντα, πετυχαίνοντας τρίτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σκόραρε τέσσερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιόγο Ζότα που σημείωσε χατ τρικ. Στο πρωτάθλημα είχε προηγηθεί η νίκη λεπτομερειών, με το 2-1 στο «Άνφλιντ» κόντρα στη Γουέστ Χαμ, με το καθοριστικό γκολ να έρχεται στο 85ο λεπτό. Αήττητη για έξι διαδοχικές αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις, με απολογισμό: πέντε νίκες και μία ισοπαλία. Θα απουσιάσουν ξανά οι τραυματίας Φαν Ντάικ (στόπερ), Τιάγο Αλκάνταρα και Φαμπίνιο (μέσοι).

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Οι δύο ομάδες που θα παλέψουν στα ίσια για την κατάκτηση της φετινής Πρέμιερ Λιγκ. Αμφότερες σε καλή κατάσταση, σκοράρουν με χαρακτηριστική ευκολία και ταυτόχρονα δεν εμπνέουν εμπιστοσύνη στα μετόπισθεν. Λογικά θα ξεκινήσουν δυναμικά την αναμέτρηση, υπάρχει νόημα να ποντάρουμε στο Over 1.5 Goal του πρώτου ημιχρόνου. Το προαναφερθέν σενάριο πληρώνει 2.10 απόδοση στο Stoiximan.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (22:00)

Η Βαλένθια απέφυγε την ήττα, με το εντός έδρας 2-2 απέναντι στη Χετάφε. Παρέμεινε χωρίς τρίποντο για τέταρτη σερί αγωνιστική στην ισπανική Λα Λίγκα, απολογισμός: μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Απογοητευτική σεζόν για τις «νυχτερίδες» με τρομακτική αστάθεια στο παιχνίδι τους, με μελανό σημείο την αμυντική λειτουργία. Μετά από οκτώ αναμετρήσεις στο φετινό πρωτάθλημα, έχει συγκεντρώσει 8 βαθμούς και μετράει μόλις δύο νίκες. Αποχώρησε ο χρήσιμος Κοντογκμπιά (μέσος), που μετακόμισε στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Εκτός αποστολής οι βασικοί Κορέια (μπακ) και Ντιακαμπί (αμυντικός). Ο πρώτος είναι τιμωρημένος, ενώ ο δεύτερος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Η Ρεάλ Μαδρίτης σημείωσε την πρώτη νίκη στον όμιλο του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ, με το εντός έδρας 3-2 επί της Ίντερ. Προηγήθηκε με δύο τέρματα στο 33ο λεπτό, στη συνέχεια χαλάρωσε και ισοφαρίστηκε στο 68′. Βρήκε τη λύση με τον Ροδρίγο στο 80′ και μετά από τρεις αγωνιστικές, έχει μαζέψει τέσσερις βαθμούς. Στο πρωτάθλημα Ισπανίας, προέρχεται από άνετη επικράτηση με το εντός έδρας 4-1 απέναντι στην Ουέσκα. Αήττητη στις τέσσερις πρόσφατες αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις, με απολογισμό: τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Απέτυχε να κρατήσει το μηδέν για έξι διαδοχικά παιχνίδια. Εκτός αποστολής οι Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Νάτσο (αμυντικοί), Καζεμίρο (μέσος) και Αζάρ (εξτρέμ).

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει το μομέντουμ, μεσοεπιθετικά βρίσκει λύσεις και έχει τον πρώτο λόγο. Με τον τρόπο που αγωνίζεται η Βαλένθια μοιάζει ανέφικτο να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Επιλογή το combo 2+Over 2.5 Goal σε απόδοση 1.95 στο Stoiximan.