Υποχωρεί το διπλό της Παρί, γκολ με 1.95 και 2.02

Από το πρόγραμμα της Τρίτης (18/08), ξεχωρίζει ο πρώτος ημιτελικός στο Τσάμπιονς Λιγκ. Λειψία και Παρί Σεν Ζερμέν κοντράρονται στη Λισαβόνα με έπαθλο την πρόκριση στον τελικό. Επίσης, υπάρχει δραστηριότητα στις δεύτερες κατηγορίες από τα πρωταθλήματα σε Νορβηγία και Σουηδία.

KFUM ΟΣΛΟ – ΚΟΝΓΚΣΒΙΝΓΚΕΡ (20:00)

H KFUM Όσλο ηττήθηκε 3-1 στην έδρα της Σάντνες, με αυτογκόλ στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης. Δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα, ταυτόχρονα παρέμεινε χωρίς τρίποντο για τέσσερις αγωνιστικές. Απέτυχε να κρατήσει το μηδέν στις οκτώ από τις εννέα φετινές αγωνιστικές, δείγμα της αμυντικής αστάθειας που διακρίνει το παιχνίδι της. Βρίσκεται στη 10η θέση με 12 βαθμούς, απέχει στο -3 από την εξάδα. Απόλυτη ισορροπία στα αποτελέσματα, μετράει τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Η Κόνγκσβινγκερ επικράτησε εντός έδρας με σκορ 2-1 απέναντι στη Στρόμεν, με πέναλτι στο 89ο λεπτό. Πολύτιμη βαθμολογική ανάσα και επιστροφή στις νίκες, μετά από επτά αγωνιστικές και απολογισμό δύο ισοπαλίες-πέντε ήττες. Διαθέτει τη χειρότερη επίθεση στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας σκοράρει μόλις 11 τέρματα σε εννέα αναμετρήσεις. Καταλαμβάνει τη 14η θέση με οκτώ βαθμούς και βρίσκεται οριακά εντός επικίνδυνης ζώνης. Θα απουσιάσει ο τιμωρημένος Ρέερ (βασικός αμυντικός).

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Αμφότερες ασταθείς αμυντικά και ταυτόχρονα με ανάγκη για θετικό αποτέλεσμα. Παιχνίδι που λογικά θα έχει εκατέρωθεν φάσεις, επιλογή το combo Goal/Goal+Over 2.5 σε τιμή 1.95 στην Betshop.

ΕΡΓΚΡΙΤΕ – ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ (20:00)

Η Έργκριτε προέρχεται από εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στην Ούμεα. Προηγήθηκε με δύο γκολ στο 67ο λεπτό, στη συνέχεια δέχθηκε πίεση και ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις. Απώλεσε τεράστια ευκαιρία να πάρει το τρίποντο και να αποσπαστεί ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού. Διεύρυνε το αήττητο σερί σε πέντε αγωνιστικές με απολογισμό, δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Οι πέντε από τις έξι τελευταίες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Σουπερέταν, εμφάνισαν Goal/Goal.

Η Γιόνσεπινγκ νίκησε 2-1 εντός έδρας την Ντάλκουρντ, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο. Βρήκε τη λύση στο 89ο λεπτό, πέτυχε τρίτο διαδοχικό τρίποντο και μετράει πέντε σε έξι αγωνιστικές. Σε αυτό το διάστημα σκόραρε τουλάχιστον από μία φορά σε κάθε αναμέτρηση, πιο πρόσφατη φορά που απέτυχε στις 11/07/20. Βρίσκεται στην 5η θέση με 22 βαθμούς, απέχει στο -απέχει στο -3 από την απευθείας άνοδο και με ένα παιχνίδι λιγότερο.

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Σε θετικό μομέντουμ η Έργκριτε, σε ανοδική πορεία η Γιόνσεπινγκ και όλα οδηγούν σε ανοιχτό παιχνίδι με ρυθμό και εκατέρωθεν ευκαιρίες. Ποντάρισμα στο συνδυαστικό Goal/Goal+Over 2.5 με απόδοση 2.02 στο Stoiximan.

ΛΕΙΨΙΑ – ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (22:00)

Η Λειψία έκανε την υπέρβαση στη φάση των «8», με την πρόκριση απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Επικράτησε 2-1 στο παιχνίδι της Λισαβόνας, σκόραρε δύο φορές στο β’ ημίχρονο (50′, 88′), ενδιάμεσα ισοφαρίστηκε με πέναλτι (71′). Παραμένει αήττητο στο Τσάμπιονς Λιγκ για επτά διαδοχικές υποχρεώσεις, με απολογισμό πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες. Σε αυτό το διάστημα βρήκε δίχτυα σε όλες και οι πέντε εξ αυτών εμφάνισαν Over 2.5 γκολ. Στο αγωνιστικό κομμάτι δεν προέκυψαν νέες απουσίες, σταθερά εκτός πλάνων ο τραυματίας Κονατέ (αμυντικός).

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 2-1 με ανατροπή την Αταλάντα, με δύο γκολ στο τέλος της αναμέτρησης. Πίσω στο σκορ από το 26ο λεπτό, στη συνέχεια πίεση τους Ιταλούς και η προσπάθεια απέδωσε καρπούς. Προκρίθηκε στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, στο αποψινό παιχνίδι έχει τον ρόλο του φαβορί και επιθυμεί να φθάσει μέχρι την κορυφή της Ευρώπης μετά την κατάκτηση του ντρεμπλ στη Γαλλία τη φετινή σεζόν. Ο Τόμας Τούχελ δεν υπολογίζει τον βασικό τερματοφύλακα Νάβας, που αποκόμισε τραυματισμό. Διαθέσιμος Ντι Μαρία (εξτρέμ), που επιστρέφει από τιμωρία.

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Η Παρί Σεν Ζερμέν είναι πιο έμπειρη ομάδα από ανάλογες καταστάσεις. Διαθέτει ποδοσφαιριστές που κρίνονται ικανοί να αλλάξουν τη ροή αναμετρήσεων και έχει το προβάδισμα. Επιλογή το διπλό με απόδοση 1.72 στην Bet365.