Στοίχημα: Τορίνο με 2.30 και γκολ σε combo

Δύο αναμετρήσεις από την 38η και τελευταία αγωνιστική στη Σέριε Α Ιταλίας, περιλαμβάνει το στοιχηματικό πρόγραμμα της Κυριακής (23/05). Η Ρόμα δοκιμάζεται στην έδρα της Σπέτσια. Την ίδια ώρα (21:45) η Τορίνο υποδέχεται την υποβιβασμένη Μπενεβέντο. Τελειώνουν τα πρωταθληματα σιγά σιγά καθώς ξεκινάει το Euro 2020 σε λίγες εβδομάδες.

ΣΠΕΤΣΙΑ – ΡΟΜΑ (21:45)

Η Σπέτσια πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, διαλύοντας με το πειστικό 4-1 την Τορίνο. Εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία στην παρθενική συμμετοχή στη Σέριε Α Ιταλίας. Πέτυχε δύο γκολ μέχρι το 42ο λεπτό, δέχθηκε τη μείωση στο 55′ με πέναλτι, στη συνέχεια βρήκε λύσεις και σκόραρε δις. Επέστρεψε στις νίκες μετά από έξι (τρεις ισοπαλίες, τρεις ήττες) αγωνιστικές, απέτυχε να κρατήσει το μηδέν για 15 σερί παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν οι 12 από τις 14 πρόσφατες υποχρεώσεις. Δεν υπολογίζεται ο τιμωρημένος ο Φαρίας (επιθετικός). Τραυματίες οι Φερέρ (μπακ), Σαμπό (στόπερ), Πίκολι και Γκαλαμπίνοφ (επιθετικοί).

Η Ρόμα επικράτησε ως τυπικά γηπεδούχος με σκορ 2-0 απέναντι στη Λάτσιο στο ντέρμπι της αιώνιας πόλης. Προηγήθηκε στο 42ο λεπτό, στη συνέχεια βρήκε περισσότερους κενούς χώρους και στο 78′ ο Πέδρο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Πρώτη νίκη μετά από 11 (4 ισοπαλίες, επτά ήττες) αποτυχημένες προσπάθειες με ομάδες της πρώτης εξάδας. Διατηρήθηκε στην 7η θέση και στο +2 από τη Σασουόλο, στο φινάλε κρατάει την τύχη στα χέρια της και αν κάνει το αυτονόητο θα παίξει στο νεοσύστατο Κόνφερενς Λιγκ. Σκόραρε τουλάχιστον από ένα γκολ στις οκτώ από τις εννέα πρόσφατες υποχρεώσεις στη Σέριε Α Ιταλίας. Τελευταίο παιχνίδι για τον Πάουλο Φονσέκα στην τεχνική ηγεσία των «τζαλορόσι», από τη νέα σεζόν αναλαμβάνει ο Ζοσέ Μουρίνιο. Εκτός αποστολής οι τραυματίες Πάου Λόπεθ (τερματοφύλακας), Σπινατσόλα (μπακ/χαφ), Ιμπάνιεθ, Σμόλινγκ (στόπερ), Βερετού, Πελεγκρίνι (χαφ), Κάρλες Πέρεθ (εξτρέμ).

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Άνετη βαθμολογικά η Σπέτσια, τη στιγμή που η Ρόμα αν πάρει θετικό αποτέλεσμα θα τερματίσει στην 7η θέση. Αναμένεται ανοιχτό παιχνίδι με ρυθμό και εκατέρωθεν ευκαιρίες, ποντάρισμα στο combo Goal/Goal+Over 2.5 με 1.60 απόδοση στο Stoiximan.

ΤΟΡΙΝΟ ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ (21:45)

Η Τορίνο απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με αντίπαλο τη Λάτσιο, σε εξ αναβολής αναμέτρηση. Αποτέλεσμα που της χάρισε την παραμονή στην κατηγορία, έτσι στο φινάλε της φετινής σεζόν θα παίξει χωρίς το παραμικρό άγχος και πίεση. Στάθηκε τυχερή καθώς το 84ο λεπτό ο Ιμόμπιλε αστόχησε από τη σημείο του πέναλτι. Συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο, με απολογισμό: δύο ισοπαλίες και δύο ήττες. Σε αυτό το διάστημα απέτυχε να κρατήσει το μηδέν σε τρεις περιπτώσεις. Εκτός αποστολής οι τραυματίες Ροντρίγκες (μπακ/χαφ), Μπασέλι, Γκόγιακ (μέσος) και Λούκιτς (επιθετικός).

Η Μπενεβέντο έφερε εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην ουραγό Κροτόνε. Προηγήθηκε στο 13ο λεπτό, στη συνέχεια απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα (24′), απέτυχε να «καθαρίσει» το τρίποντο και τιμωρήθηκε με ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Αποτέλεσμα καταδικαστικό, υποβιβάστηκε μαθηματικά στη Σέριε Β μετά τη «λευκή» ισοπαλία της Τορίνο στο «Ολίμπικο» με τη Λάτσιο. Ο πρόεδρος της ομάδας Ορέστε Βιγκορίτο αποφάσισε, πως η ομάδα θα ταξιδέψει με πούλμαν στο σημερινό παιχνίδι. Μόλις μία νίκη στις 21 τελευταίες αγωνιστικές, με απολογισμό: 8 ισοπαλίες και 12 ήττες. Εκτός αποστολής οι Μοντιπό (βασικός τερματοφύλακας), Ντεπάολι (μπακ/χαφ), Ιονίτα (εξτρέμ), Καπράρι και Σάου (επιθετικοί).

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Με την ψυχολογία στα ύψη η Τορίνο, τη στιγμή που στην Μπενεβέντο επικρατεί απογοήτευση μετά τον υποβιβασμό. Ποντάρισμα στο combo 1+Over 2.5 Goal με 2.30 απόδοση στο Stoiximan.