Στοίχημα: Με το χάντικαπ της Γιουβέντους και 4.65 της Κάλιαρι

Το πρόγραμμα της Κυριακής (10/01) περιλαμβάνει δύο επιλογές από τη 17η αγωνιστική στη Σέριε Α Ιταλίας. Η Φιορεντίνα υποδέχεται την Κάλιαρι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε κάκιστο μομέντουμ. Η Γιουβέντους έχει τον πρώτο λόγο, φιλοξενεί τη Σασουόλο που θα παραταχθεί χωρίς τον ηγέτη Μπεράρντι.

Ας δούμε αναλύτικά τις αναλύσεις αγώνων ημέρας παρακάτω:

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ – ΚΑΛΙΑΡΙ (19:00)

Η Φιορεντίνα ηττήθηκε με σκορ 2-1 στην έδρα της Λάτσιο, αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο. Δέχθηκε το πρώτο στο 5ο λεπτό, δεύτερο στο 75′ και απλά μείωσε με το πέναλτι του Βλάοβιτς στο 88′. Μόλις μία νίκη στις 11 τελευταίες αγωνιστικές στη Σέριε Α Ιταλίας, με απολογισμό: πέντε ισοπαλίες και πέντε ήττες. Σε δύσκολη θέση και υπό πίεση ο τεχνικός Μπέπε Ιακίνι, με την ομάδα της Φλωρεντίας να βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Διαθέτει την τρίτη χειρότερη επίθεση στο φετινό πρωτάθλημα, με 17 τέρματα σε 16 αναμετρήσεις. Δεν υπολογίζεται ο τιμωρημένος Καστροβίλι (βασικός μέσος). Αμφίβολη η συμμετοχή του έμπειρου Ριμπερί (εξτρέμ).

Η Κάλιαρι συνέχισε την καθοδική πορεία, ηττήθηκε εντός έδρας 2-1 με ανατροπή από την Μπενεβέντο. Ασταθής στο αμυντικό κομμάτι, απέτυχε να κρατήσει το μηδέν και δέχθηκε δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Συμπλήρωσε εννέα διαδοχικές αναμετρήσεις χωρίς τρίποντο στο πρωτάθλημα, με απολογισμό: τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες. Σε αυτό το διάστημα δέχθηκε τουλάχιστον από ένα γκολ σε κάθε ματς. Βρίσκεται μόλις στο +2 από τη γραμμή του υποβιβασμού, διαθέτει μία από τις χειρότερες άμυνες στην κατηγορία με 33 γκολ παθητικό. Εκτός πλάνων ο τιμωρημένος Νάντες (μέσος). Με προβλήματα τραυματισμών οι Κλάβαν (στόπερ) και Ρογκ (μέσος).

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Αμφότερες σε κάκιστο μομέντουμ και οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Φιορεντίνα δυσκολεύεται στο σκοράρισμα, τη στιγμή που η Κάλιαρι έχει θέματα στην άμυνα. Το διπλό σε καμία περίπτωση δεν είναι για τόσο ψηλά, αξίζει το ρίσκο με απόδοση 4.65 στην Interwetten.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ – ΣΑΣΟΥΟΛΟ (21:45)

Η Γιουβέντους νίκησε εκτός έδρας 3-1 τη Μίλαν, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται 100% δίκαιο. Μεσοεπιθετικά βρήκε λύσεις, ο Κιέζα σκόραρε δύο φορές και οδήγησε το σύνολο του Αντρέα Πίρλο στην επιτυχία. Παράλληλα έδωσε τέλος στο φετινό αήττητο των «ροσονέρι», ενώ την επόμενη αγωνιστική δοκιμάζεται στην έδρα της Ίντερ. Προέρχεται από τέσσερα διαδοχικά Over 2.5 Goal στη Σέριε Α Ιταλίας. Απέτυχε να κρατήσει το μηδέν στις επτά από τις οκτώ πρόσφατες υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα. Εκτός αποστολής οι Άλεξ Σάντρο (μπακ/χαφ), Ντε Λιχτ (στόπερ) και Κουαδράδο (εξτρέμ).

Η Σασουόλο επικράτησε εντός έδρας με σκορ 2-1 απέναντι στην Τζένοα και επέστρεψε άμεσα στις νίκες. Σκόραρε δύο φορές στο β’ ημίχρονο, ενδιάμεσα δέχθηκε την ισοφάριση και συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό. Αποτέλεσμα που διατήρησε το σύνολο του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι σε ευρωπαϊκή τροχιά, βρίσκεται στην έκτη θέση με 29 βαθμούς σε 16 φετινές αγωνιστικές. Απέτυχε να κρατήσει το μηδέν για πέντε σερί αναμετρήσεις, σε όλες εμφανίστηκε το Goal/Goal. Σκοράρει για έξι διαδοχικά παιχνίδια, πιο πρόσφατη φορά που απέτυχε στις 06/12/20 και το 0-0 στην έδρα της Ρόμα. Πλήγμα η απουσία του ηγέτη Μπεράρντι (μεσοεπιθετικός), ενώ δεν υπολογίζεται και ο Μπουραμπιά (μέσος).

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Η Γιουβέντους δεν έχει περιθώρια για απώλειες, ενώ ακολουθεί το ντέρμπι με την Ίντερ. Η Σασουόλο έχει να διαχειριστεί τη σημαντική απουσία του κομβικού Μπεράρντι, με την πρωταθλήτρια Ιταλίας να έχει τον πρώτο λόγο. Επιλογή ο άσος με ασιατικό χάντικαπ -1.5 γκολ σε απόδοση 1.95 στο Stoiximan.