Φινλανδικές επιλογές με 2.05 και 2.27

Το στοιχηματικό πρόγραμμα της Τρίτης (01/09), περιλαμβάνει αναμετρήσεις από τη 12η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Φινλανδίας. Στις 18:30 διεξάγονται και οι δύο αναμετρήσεις. Η αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα Χόνκα υποδέχεται τη Χέλσινγκφορς (HIFK Ελσίνκι), ενώ η Χάκα φιλοξενεί την τέταρτη της βαθμολογίας Ίλβες.

ΧΟΝΚΑ – ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ (18:30)

Η Χόνκα ηττήθηκε με σκορ 5-2 από την Άαρχους στη Δανία και αποκλείστηκε από το Γιουρόπα Λιγκ. Κάκιστη εμφάνιση, αμυντικά παρουσιάστηκε εκτός τόπου και χρόνου, σε αναμέτρηση που απέτυχε να ανταποκριθεί στην πίεση. Είχε προηγηθεί το εκτός έδρας τρίποντο 2-0 με αντίπαλο τη Σεϊναγιόεν, σκοράροντας τα δύο γκολ στο διάστημα 52′-59. Αποτέλεσμα που την βρίσκει στην 4η θέση με 19 βαθμούς, έχει ξεχωρίσει από τις υπόλοιπες ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο. Αήττητη και στις 11 φετινές υποχρεώσεις στη Βεϊκαουσλίγκα, με τέσσερις νίκες και επτά ισοπαλίες συνολικό απολογισμό. Διαθέτει την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα, με πέντε τέρματα παθητικό.

Η Χέλσινγκφορς (HIFK Ελσίνκι) ηττήθηκε 1-0 στην έδρα της Τούρκου, σε παιχνίδι που δέχθηκε το καθοριστικό γκολ στο 51′ Σε κάκιστο μομέντουμ το τελευταίο διάστημα, προέρχεται από τρεις σερί ήττες και βγάζει θέματα στο τελείωμα των φάσεων. Απέτυχε να βρει δίχτυα στις δύο πρόσφατες υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα, σε γενικές γραμμές οι αναμετρήσεις κρίνονται σε χαμηλά σκορ. Με Under 2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι τέσσερις από τις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις στην κατηγορία. Μόλις μία ισοπαλία στις 11 φετινές αγωνιστικές, με απολογισμό πέντε νίκες και πέντε ήττες. Απόλυτα ισορροπία στον αριθμό τερμάτων, με 14 υπέρ και 14 κατά.

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Σε θετικότατο μομέντουμ η Χόνκα, σε κάκιστο η Χέλσινγκφορς και όλα οδηγούν σε προβάδισμα υπέρ των γηπεδούχων. Με τον άσο να προσφέρεται σε οριακή τιμή, αξίζει να ρισκάρουμε για μεγαλύτερη απόδοση με το combo 1+Under 3.5 γκολ στο 2.27 του Stoiximan.

ΧΑΚΑ – ΙΛΒΕΣ (18:30)

Η Χάκα πήρε εντός έδρας ισοπαλία 2-2 απέναντι στη Λάχτι για την 11η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Φινλανδίας. Πίσω στο σκορ δύο φορές, είχε απαντήσεις σε ισάριθμες περιπτώσεις και συγκεκριμένα στα λεπτά 40′ και 81′. Τουλάχιστον απέφυγε την ήττα, μετράει μόλις ένα τρίποντο στις 12 φετινές υποχρεώσεις με απολογισμό: πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες. Παραμένει σταθερά εντός ζώνης του υποβιβασμού και με οκτώ βαθμούς συγκομιδή. Δέχθηκε 25 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, που αποτελεί τη δεύτερη χειρότερη επίδοση. Απέτυχε να κρατήσει το μηδέν στα 11 από τα 12 παιχνίδια, μοναδική φορά στις 23/08.

Η Ίλβες ηττήθηκε στα πέναλτι από τη Σάμροκ Ρόβερς στην Ιρλανδία, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από το Γιουρόπα Λιγκ. Προηγήθηκε 2-1 στο 62ο λεπτό, ισοφαρίστηκε στο 78′ και στη διαδικασία των πέναλτι οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από εντός έδρας νίκη με σκορ 3-1 κόντρα στη Λάχτι, σε αναμέτρηση που πραγματοποίησε καλή εμφάνιση. Ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, προηγήθηκε εκ νέου στο 56′ και στο 75′ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Στη συνέχεια βρήκε περισσότερους κενούς χώρους και πέτυχε τρίτο γκολ στο 80ο λεπτό. Μετά από 11 αγωνιστικές στη Βεϊκαουσλίγκα βρίσκεται στην 9η θέση με 16 βαθμούς, στοχεύει στην εξάδα και την είσοδο στα πλέι οφ για να διεκδικήσει την έξοδο στην Ευρώπη.

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Η Ίλβες υπερέχει σε ποιότητα έναντι της Χάκα, που βρίσκεται σε κάκιστο μομέντουμ και παρουσιάζει προβλήματα σε όλες τις γραμμές. Οι φιλοξενούμενοι έχουν την ευκαιρία με νίκη να σκαρφαλώσουν στον πίνακα της βαθμολογίας. Προβάδισμα στο διπλό με απόδοση 2.05 στην Bet365.