Combo με 1.85 η Λυών και ασιατικό με γκολ στο Βέλγιο

Το πρόγραμμα της Παρασκευής (28/08), περιλαμβάνει παιχνίδια από την έναρξη των αγωνιστικών στα πρωταθλήματα. Στο Βέλγιο και την 4η αγωνιστική, η Άντερλεχτ δοκιμάζεται στην έδρα της Οστάνδης. Πρεμιέρα για τη Λυών στη Λιγκ 1 Γαλλίας, υποδεχόμενη την Ντιζόν.

ΟΣΤΑΝΔΗ – ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ (21:45)

Η Οστάνδη κόλλησε στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Σιντ Τρούιντεν, σε αναμέτρηση που κάλλιστα θα μπορούσε το τρίποντο. Αρχικά πήρε τον πρώτο βαθμό στη σεζόν, είχε ευκαιρία για το τρίποντο με το άστοχο πέναλτι στο 71ο λεπτό. Με αριθμητικό πλεονέκτημα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 76′. Διέκοψε το σερί των δύο ηττών, αναμφίβολα θα μπορούσε να έχει περισσότερους βαθμούς μετά το πέρας των τριών αγωνιστικών στο βέλγικο πρωτάθλημα. Δεν υπολογίζεται ο τιμωρημένος Μπατάιλ (χαφ), σταθερά εκτός πλάνων ο τραυματίας Καπόν (μπακ).

Η Άντερλεχτ προέρχεται από εντός έδρας ισοπαλία 1-1 απέναντι στη Μουσκρόν, αποτέλεσμα που κρίνεται απογοητευτικό. Με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 39ο λεπτό, προηγήθηκε με πέναλτι στο 63′ και δέχθηκε το σοκ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις. Μία νίκη και δύο ισοπαλίες σε τρεις φετινές αγωνιστικές, σε όλες εμφανίστηκε το Goal/Goal. Δείγμα της αστάθειας στην αμυντική λειτουργία, με τον τεχνικό Βινσέντ Κομπανί να έχει αρκετά πράγματα να βελτιώσει. Δεν προέκυψαν ένα προβλήματα απουσιών για το σημερινό παιχνίδι.

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Η Οστάνδη καλείται να αποδείξει, πως αξίζει περισσότερους βαθμούς και το ξεκίνημα στο πρωτάθλημα αποτελεί κακή παρένθεση. Η Άντερλεχτ δυσκολεύεται σε μεγάλο βαθμό να κρατήσει το μηδέν, επιθετικά βρίσκει λύσεις και διαθέτει ποιότητα. Αναμένεται ανοιχτό ζευγάρι με ρυθμό και ευκαιρίες εκατέρωθεν, επιλογή το ασιατικό Over 2.75 γκολ σε απόδοση 1.85 στην Bet365.

ΛΥΩΝ – ΝΤΙΖΟΝ (22:00)

H Λυών ολοκλήρωσε την περσινή σεζόν με εντυπωσιακό τρόπο, πραγματοποιώντας εξαιρετική πορεία στο Τσάμπιονς Λιγκ. Έφθασε μέχρι τα ημιτελικά, ηττήθηκε 3-0 από την μετέπειτα πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπάγερν Μονάχου. Προηγουμένως απέκλεισε κατά σειρά τις Γιουβέντους και Μάντσεστερ Σίτι, αποτέλεσε την ευχάριστη έκπληξη στη διοργάνωση με θετικές εμφανίσεις. Η νέα χρονιά την βρίσκει εκτός Ευρώπης, καθώς πέρσι απέτυχε να εξασφαλίσει μία θέση μέσω της Λιγκ 1. Στο αποψινό παιχνίδι κάνει πρεμιέρα εντός συνόρων, αναμφίβολα η παρουσία του Ρουντί Γκαρσιά από την αρχή δίνει την ευκαιρία να διορθώσει αρκετά πράγματα σε σχέση με το 2019-20. Στο αγωνιστικό κομμάτι δεν υπολογίζονται οι Ράφαελ (μπακ) και Καντεβερέ (επιθετικός).

Η Ντιζόν ξεκίνησε με το αριστερό τη σεζόν, ηττήθηκε 1-0 εντός έδρας στην πρεμιέρα από την Ανζέ. Πίσω στο σκορ από το 22ο λεπτό, στη συνέχεια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και 2-3 καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Μετράει μόλις μία νίκη στις επτά τελευταίες υποχρεώσεις (πέρσι και φέτος) στη Λιγκ 1 Γαλλίας, με απολογισμό τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Σε εννέα συναντήσεις με αντίπαλο τη Λυών σε επίπεδο πρωταθλήματος, σκόραρε σε επτά αναμετρήσεις. Θα παραταχθεί με αρκετές και σημαντικές απουσίες, με τον τεχνικό Στεφάν Ζομπάρ να έχει αρκετά προβλήματα. Συγκεκριμένα δεν υπολογίζονται οι Κουλιμπαλί (αμυντικός), Ντιόπ, Μπενζιά (χαφ) και Μπαλντέ (επιθετικός).

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Η Λυών πήρε τις απαραίτητες ανάσες και θα επιδιώξει να ξεκινήσει με το δεξί το πρωτάθλημα. Η Ντιζόν έδειξε αρνητικά στοιχεία στην πρεμιέρα, έχει εξαιρετικά δύσκολο έργο και λογικά θα φύγει με άδεια χέρια. Φυσιολογικά σε χαμηλά επίπεδα η νίκη των «λιονέ», πληρώνει αξιοπρεπέστατα ο συνδυασμός 1+Over 2.5 γκολ με απόδοση 1.85 στο Stoiximan.