Χιρόνα με 2.28 και Αμβούργο με κάλυψη

Το πρόγραμμα της Δευτέρας (09/11) περιλαμβάνει αγωνιστική δραστηριότητα από τις μικρές κατηγορίες στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Στην Τσβάιτε Λίγκα Γερμανίας, η Χολστάιν Κίελ υποδέχεται το Αμβούργο. Στη Segunda Division Ισπανίας, η Χιρόνα φιλοξενεί τη Λας Πάλμας και έχει προβάδισμα για τη νίκη.

holstein-kiel-hamburger

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ – ΑΜΒΟΥΡΓΟ (21:30)

Η Χολστάιν Κίελ προέρχεται από εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) απέναντι στην Άουε. Πίσω στο σκορ από το 2ο λεπτό, αντέδρασε και ισοφάρισε άμεσα (9′), ενώ από το 15′ αναγκάστηκε να παίξει με αριθμητικό μειονέκτημα. Κράτησε με σχετική άνεση το αποτέλεσμα, σε παιχνίδι που απειλήθηκε σοβαρά σε ελάχιστες περιπτώσεις. Παρέμεινε χωρίς τρίποντο για δεύτερο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα, μόλις μία ήττα μετά από έξι αγωνιστικές στην Τσβάιτε Λίγκα Γερμανίας. Απολογισμός: τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες, διαθέτει την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία με πέντε τέρματα παθητικό. Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, ολοκληρώθηκαν με Goal/Goal. Στο αγωνιστικό κομμάτι δεν υπολογίζεται ο Νόιμαν (αμυντικός), λόγω τιμωρίας.

Το Αμβούργο είχε την πρώτη απώλεια βαθμών στο φετινό πρωτάθλημα, με το εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Σεντ Πάουλι. Προηγήθηκε στο 12ο λεπτό, ισοφαρίστηκε (35′) και στο 82′ δέχθηκε την ανατροπή. Ισοφάρισε άμεσα και τουλάχιστον απέφυγε την ήττα. Μετά από έξι αγωνιστικές έχει συγκεντρώσει 16 βαθμούς, πέντε νίκες και μία ισοπαλία ο συνολικός απολογισμός. Βρίσκεται στην κορυφή της Τσβάιτε Λίγκα, αν και έχει παιχνίδι λιγότερο (το σημερινό 9/11) από τους διώκτες του. Καλύτερη επίθεση στο φετινό πρωτάθλημα με 15 τέρματα. Το Over 2.5 Goal εμφανίστηκε στις πέντε από τις έξι υποχρεώσεις στην κατηγορία. Δεν υπάρχουν προβλήματα απουσιών και θα παραταχθεί πλήρης.

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Ανώτερο σε όλα τα επίπεδα το Αμβούργο, παρουσιάζεται σοβαρό και μεσοεπιθετικά βρίσκει λύσεις. Η Χολστάιν Κίελ παίζει προσεκτικά και ίσως να δυσκολέψει τους φιλοξενούμενους. Υπάρχει νόημα να ποντάρουμε με κάλυψη, επιλογή το συνδυαστικό Χ2+Under 3.5 Goal με απόδοση 2.05 στο Stoiximan.

ΧΙΡΟΝΑ – ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ (22:00)

Η Χιρόνα έφερε εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 κόντρα στη Σαραγόσα. Προηγήθηκε με δύο τέρματα στο 54ο λεπτό και έδειχνε να «καθαρίζει» την υπόθεση τρίποντο. Στις καθυστερήσεις δέχθηκε δύο τέρματα και το σοκ της ισοφάρισης, αποτέλεσμα που κρίνεται απογοητευτικό. Δεύτερη σερί ισοπαλία, αήττητη για τέταρτη αγωνιστική στη Segunda Division, μετά από εννέα ματς έχει 14 πόντους και βρίσκεται στο δεύτερο μισό της βαθμολογίας. Με νίκη στο παιχνίδι της Δευτέρας (09/11), έχει την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στην εξάδα. Με No Goal ολοκληρώθηκαν οι επτά φετινές αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα. Δεν υπολογίζεται ο έμπειρος επιθετικός Στουάνι, λόγω τραυματισμού.

Η Λας Πάλμας ηττήθηκε 2-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση από την Οβιέδο. Πλήρωσε το νωθρό ξεκίνημα, δέχθηκε δύο τέρματα στο διάστημα 19′-21′ και στη συνέχεια είχε δύσκολο έργο. Απλά κατάφερε να μειώσει προς το τέλος, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο. Παρέμεινε χωρίς νίκη για τρίτη σερί αγωνιστική, με μία ισοπαλία και δύο ήττες απολογισμό. Σε 10 φετινές υποχρεώσεις στη Segunda Division συγκέντρωσε 13 βαθμούς και καταλαμβάνει τη 16η θέση. Απέτυχε να κρατήσει το μηδέν για τέσσερα διαδοχικά παιχνίδια, πιο πρόσφατη φορά στις 17/10 με το εντός έδρας 2-0 απέναντι στην Αλμερία. Εκτός αποστολής ο τραυματίας Αραχούο (βασικός επιθετικός).

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Η Χιρόνα διαθέτει καλό σύνολο και είναι ομάδα, που στοχεύει στην είσοδο της εξάδας. Η Λας Πάλμας διανεύει αρνητικό μομέντουμ αγωνιστικά, περιμένουμε εύκολα η δύσκολα να ηττηθεί. Ποντάρισμα στον άσο με απόδοση 2.28 στο Stoiximan.